Zde je hlavní postřeh z těchto zběsilých dnů v Moskvě: Normální lidé světa, spojte se.
Byly to multipolární dny zběsilého tempa v hlavním městě multipolárního světa. Měl jsem tu čest osobně říci ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, že se zdálo, že prakticky celý globální jih byl v pondělí odpoledne zastoupen v posluchárně Lomonosova inovačního klastru – jakási neformální OSN a v několika ohledech mnohem efektivnější, když přijde na respektování charty OSN. Oči se mu leskly. Lavrov lépe než kdokoli jiný chápe skutečnou sílu globální většiny.
Moskva hostila „back-to-back“ multipolární konferenci plus druhé setkání Mezinárodního hnutí rusofilů (MIR, ve francouzské zkratce, což v ruštině znamená „svět“). Diskuse a vytváření sítí dohromady nabídly příznivé rady pro budování skutečně reprezentativního mezinárodního řádu – daleko od agendy vnucené zkázy a ponurosti jediné unipolární kultury a věčných válek.
Úvodní plenární zasedání prvního dne spadalo pod hvězdnou taktovku mluvčí ministerstva zahraničí Marie Zacharové – jejíž hlavní poselství bylo křišťálově jasné: „Bez svobodné vůle nemůže být svoboda“, což by se snadno mohlo stát novým společným mottem Globálního jihu.
„Civilizační státy“ udávaly tón celkové diskuse – protože pečlivě navrhují plány ekonomického, technologického a kulturního rozvoje v post-západním hegemonickém světě.
Profesor mezinárodních vztahů Zhang Weiwei z Čínského institutu univerzity Fudan v Šanghaji shrnul čtyři zásadní body, pokud jde o to, jak Peking propaguje svou roli „nového nezávislého pólu“. Což se dá číst jako stručný ukazatel toho, kde se nyní nacházíme:
1. Podle unipolárního řádu může být vše od dolaru po počítačové čipy využíváno jako zbraň. Války a barevné revoluce jsou normou.
2. Čína se podle PPP stala největší ekonomikou na světě; největší obchodní a průmyslovou ekonomikou; a v současné době je v popředí Čtvrté průmyslové revoluce.
3. Čína navrhuje model „Spojte se a prosperujte“ namísto západního modelu „Rozděl a panuj“.
4. Západ se pokusil izolovat Rusko, ale globální většina s Ruskem sympatizuje. Kolektivní Západ byl tedy izolován Globální zbývající částí světa.
„Globalní zbytek“ je mimochodem nesprávné pojmenování: Neboť Globalní většina je název hry. Totéž platí pro „zlatou miliardu“; těch, kteří profitují z momentu unipolarity, většinou napříč kolektivním Západem a jako kompradorské elity v satrapech, jich je přinejlepším 200 milionů nebo tak nějak.
Pondělní odpoledne v Moskvě přineslo tři paralelní zasedání:
Měl jsem tu čest moderovat úžasnou relaci “Global South”, která trvala přes tři hodiny – vlastně to mohl být celý den – a zahrnovala několik úžasných prezentací od hvězdného obsazení – Afričanů, Latinoameričanů a Asiatů, od Palestiny po Venezuelu, včetně vnuka Nelsona Mandely, Mandly.
To byl multipolární Globální jih v plném proudu – protože mým imperativem bylo dát slovo co největšímu počtu lidí. Pokud by organizátoři vydali Největší hity z prezentací, mohly by se snadno stát celosvětovým hitem.
Mandla Mandela zdůraznil, že je načase odklonit se od unipolárního systému ovládaného hegemonem, „který nadále podporuje Izrael“.
To doplnilo beninského charismatického aktivistu Kemiho Sebu – který brilantně ztělesňuje africké vedení budoucnosti. Na plenárním zasedání Seba představil klíčový koncept – který si žádá, aby byl rozvíjen po celém světě: žijeme v podmínkách „teo-politické války“.
To přesně shrnuje západní simultánní hybridní válku proti islámu, šíismu, pravoslaví, vlastně proti každému náboženství, kromě kultu Woke.
Druhý den nabídl druhý kongres Mezinárodního hnutí rusofilů a tři debatní sezení: nejrelevantnější bylo – co jiného – „informační a hybridní válka“.
Měl jsem tu čest sdílet pódium s Marií Zacharovou – a po mé prezentaci ve free jazzovém stylu, zaměřenou na více než 40 let praxe žurnalistiky po celé planetě a sledování naprosté degradace tohoto odvětví z první ruky, jsme vedli, jak doufám, užitečný dialog o médiích a měkké síle.
Můj návrh nejen ruskému ministerstvu zahraničí, ale všem na celém Globálním Jihu byl přímočarý: zapomeňte na oligarchií kontrolovaná legální/mainstreamová média, ta jsou již mrtvá. Nemají co říct. Současnost a budoucnost závisí na sociálních médiích; „alternativě“ – která už alternativní není, naopak; a občanských médiích, na která by se samozřejmě měly vztahovat ty nejvyšší standardy žurnalistiky.
Večer, než se všichni začali bavit na párty, bylo několik z nás pozváno na otevřenou, upřímnou a poučnou pracovní večeři s ministrem zahraničí Lavrovem do jednoho z nádherných pokojů hotelu Metropol, jednoho z největších evropských hotelů od r. 1905.
Lavrov byl mezi přáteli uvolněný; po úvodním, ohromujícím diplomatickém projevu, který pokryl několik významných událostí posledních desetiletí až po současné šero a zkázu, otevřel diskusi pro naše otázky, dělal si poznámky a na každou z našich otázek podrobně odpovídal.
Když sedíte po delší dobu tváří v tvář nejlegendárnějšímu diplomatovi na světě v uvolněné atmosféře, je obzvláště zarážející jeho upřímný smutek, když čelí vzteku, nesnášenlivosti a naprostému nedostatku kritického myšlení, které projevují především Evropané. To bylo během našeho rozhovoru mnohem důležitější než skutečnost, že americko-ruské vztahy jsou na historickém minimu.
Lavrov však zůstává vysoce motivovaný kvůli globální většině – a ruskému předsednictví BRICS v letošním roce. Velmi chválil indického ministra zahraničí Jaishankara a také komplexní vztahy s Čínou. Navrhl, aby Hnutí rusofilů převzalo globální roli, přičemž vtipně navrhl, že bychom všichni měli být součástí hnutí „normálních ofilů“.
No, Lavrov-Legenda je také známý svým krutým smyslem pro humor. A humor je nejúčinnější, když je smrtelně vážný.
Takže takový je klíčový postřeh z těchto zběsilých dnů v Moskvě: Normální-o-filové světa, spojte se.
pokec24.cz
https://strategic-culture.su/news/2024/03/01/the-global-south-converges-to-multipolar-moscow/
https://aftershock.news/?q=node/1354268